Bushman for Zoo

ÚSTÍ NAD LABEM: NEJSTARŠÍ ORANGUTAN V ZEMI

ORANGUTANI jsou lidoopi, kteří žijí v deštných tropických pralesech Bornea a Sumatry. Orangutan bornejský je ohroženým druhem, orangutan sumaterský je dokonce kriticky ohrožený.

Koupit tričko z limitované edice BUSHMAN FOR ZOO a podpořit tak ústeckou zahradu je možné v kamenných prodejnách bushman a nebo na našem e-shopu.

V Zoologické zahradě v Ústí nad Labem chovají orangutanů hned několik. Orangutana bornejského a křížence orangutana.

Ňaňám a Ňuninka jsou zástupci orangutana bornejského. Pochází z volné přírody, kde je nelegálně někdo odchytil v roce 1989. Do ústecké zoo se dostali náhodou, díky povinné karanténě a koordinátor EEP rozhodl, že zde již zůstanou. Ňuňák je hlavní hvězdou filmu Dva lidi v zoo. Narodila se jim již čtyři mláďata - samička Raja (1998), která bohužel v jednom roce života uhynula, sameček Ámos (2000), který v červenci roku 2008 našel nový domov v holandské zoo Apenheul, na konci ledna 2007 další sameček, který dostal jméno Budi (čti Budy), a na konci prosince 2011 samička jménem Cantik (čti Čanty).

Hvězdou je orangutan Ferda, který je nejstarším orangutanem chovaným v českých a slovenských zoologických zahradách. Ferda je křížencem, proto se nemůže rozmnožovat a nezanechá tak po sobě žádného potomka. Letos mu je již 45 let. Do Ústí přišel v roce 2002, po povodních z pražské zoologické zahrady a už tady zůstal. 

Koupí trička s motivem orangutana Ferdy podpoříte právě jeho chov. Ferda se v roce 2010 stal nejoblíbenějším zvířetem zdejší zahrady. O zahradě si přečtěte zde.