Bushman for Zoo

PRAHA: KŮŇ PŘEVALSKÉHO A GORILA NÍŽINNÁ

POMÁHAJÍ JIM PŘEŽÍT. Nejznámějšími a nejúspěšnějšími projekty pražské zoologické zahrady jsou jednoznačně ty na záchranu ohrožených goril nížinných a koní Převalského. Každý alespoň jednou slyšel název „Pomáháme gorilám“ nebo zaslechl zprávu o velkolepém navracení koně Převalského do Mongolska. V obou má prsty právě Praha.  

Koupit tričko z limitované edice BUSHMAN FOR ZOO a podpořit tak pražskou zahradu je možné v kamenných prodejnách bushman a nebo na našem e-shopu.

„Pomáháme gorilám“ je kampaní, která se snaží lidem představit gorily a jejich život. Nepřímo tak na lidi působí poučně, ale nabádá je i k zájmu o druh, který je na vyhynutí. Představuje tlupu goril, které chová Zoologická zahrada v Praze a seznamuje veřejnost s jejich životem a děním ve skupině. Snad celá země tak prožívala například dramatické chvíle při povodních v roce 2002, okamžik příchodu na svět samičky Moji a její dramatickou záchranu z vodního příkopu i tragickou smrt malého Tatua.

V současnosti má pražská tlupa sedm goril. Vůdcem je samec Richard, který se narodil v Německu. Je to velký samec, který je ale někdy trochu strašpytel. Je však skvělý a trpělivý táta.

Dalšími členy tlupy jsou samičky Kijivu, Schinda, Kamba, Bikira a mláďata Kibury a nejmladší Nuru, který se narodil 22. prosince 2012. Nejzkušenější a nejzasloužilejší matkou je Kijivu, která přivedla v Praze na svět čtyři mláďata. Prvním byla samička Moja, jež se stala prvním mládětem gorily nížinné narozeným v českých zoologických zahradách.

Ve stepích opět zní dusot kopyt

Pražské zoologické zahradě se daří úspěšně odchovávat koně Převalského. Proto mohla rozběhnout projekt „Návrat divokých koní“, který usiluje o obnovu divokých populací koní Převalského v Mongolsku – v zemi jejich původního výskytu. Jeho nejviditelnější částí jsou transporty zvířat zpět do stepí Mongolska, které začaly v roce 2011.

V pražské Zoo chovají koně Převalského již od roku 1932. První mládě se narodilo v roce 1934 a do současné doby jich tady přišlo na svět přes 210. Pražští chovatelé se významnou měrou zasloužili o zachování tohoto živočišného druhu. Kůň Převalského byl totiž, na přelomu 60. a 70. let, ve volné přírodě zcela vyhuben. A nyní se tam i díky transportům z Prahy vrací. Zoo Praha také od roku 1952 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu.