Bushman for Zoo

PLZEŇ: NOSOROŽEC INDICKÝ

NARODILA SE MARUŠKA. Na začátku února (2. 2. 2014) se v plzeňské zoologické zahradě odehrála historická událost, samička nosorožce indického Manjula porodila, po 479 dnech trvající březosti, malou nosorožčí slečnu Marušku. Toto ošetřovateli spontánně určené jméno nemusí být definitivní, o konečném pojmenování malého nosorožce rozhodnou až jarní křtiny. Narození Marušky je prvním porodem nosorožce indického v Plzni, stejně tak otec Baabuu a matka Manjula jsou prvorodiče. Plzeňská ZOO je tak druhou zahradou v České republice, které se podařilo odchovat nosorožce indického. Prim drží ZOO ve Dvoře Králově se třemi narozenými nosorožci. Posledním z nich však byla samička Nova, narozená již před sedmnácti lety. Nyní žijí nosorožci indičtí ovšem pouze v Plzni.

Koupit tričko z limitované edice BUSHMAN FOR ZOO a podpořit tak plzeňskou zahradu je možné v kamenných prodejnách BUSHMAN a nebo na našem e-shopu

V Evropě žije nyní šedesát sedm těchto nosorožců, ve dvaceti čtyřech zoo, v roce 2013 byl odchován jeden samec a tři samičky. Z nich je třicet dva do stáří deseti let. Pouze sedm zvířat žijících v Evropě přijelo z přírody (respektive z národních parků), ostatní se narodila v lidské péči. Ještě jedno mládě v Evropě nese plzeňskou pečeť. Samec Beni, který žil v Plzni v letech 2010 - 2011, se stal tatínkem samičky Komaly v anglickém Chesteru 7. 7. 2013.

Po několika desítkách nosorožců čtyř druhů v královédvorské zoo a třech samečcích nosorožce tuponosého v Zoo Ústí nad Labem, je Zoo Plzeň třetí zoologickou zahradou v ČR, která rozmnožila nosorožce. (ZOO Plzeň)

  

On-line je nosorožčí slečnu Marušku možné sledovat na stránkách ZOO Plzeň.