Bushman for Zoo

JIHLAVA: LEVHART SNĚŽNÝ

MALÁ VELKÁ KOČKAIrbis neboli levhart sněžný (Panthera uncia) je často označován také jako „malá velká kočka“. Proč malá, když měří až dva metry a statný samec váží i 70 kilogramů? To proto, že velkým kočkám hlasový aparát umožňuje řvát, ne však příst. Naproti tomu malé kočky nemohou řvát a jejich hlasivky se omezují pouze na předení. Irbis umí řvát, ale v dobrém rozpoložení přede.  Jeho království je ve vysokých horách – mimo jiné i v některých oblastech Himaláje. Tři až pět mláďat, které se rodí od dubna do června, se v první týdny zdržují v měkkém pelíšku ze srsti, kterou si jejich matka vytrhala předem z břicha. Aby jim nebyla zima, zahřívá je ještě svým dlouhým huňatým ocasem. Když irbis vyroste, stává se lovcem – jeho kořistí jsou hlavně horské kozy a ovce, ale loví i daleko menší zvířata. 

Koupit tričko z limitované edice BUSHMAN FOR ZOO a podpořit tak jihlavskou zahradu je možné v kamenných prodejnách bushman a nebo na našem e-shopu

Levhart sněžný je o něco menší než jiné druhy levhartů. Díky své husté a dlouhé srsti ovšem vypadá daleko mohutnější, než doopravdy je. A právě jemně zbarvená srst ho nejen chrání před mrazem, ale láká i pytláky. Počet jedinců ve volné přírodě se v dnešní době odhaduje na 4500.

Zoo Jihlava má výsadní postavení v chovu levhartů sněžných – chová je již od roku 1992. Jihlava je také jedinou zoo u nás, kde se rozmnožila zvířata i v druhé generaci – to znamená, že mláďata se rodí už i matkám odchovaným v Jihlavě. Mezi lety 1999 – 2013 bylo v jihlavské zoo odchováno celkem 18 mláďat a zakladatel chovu, samec Tess, se zde dožil úctyhodného věku – téměř 20 let.

V současnosti je jihlavský chov nejúspěšnějším v České republice a patří mezi významné jak v Evropě, tak i ve světě. V dnešní době chovají v Jihlavě celkem sedm irbisů – čtyři dospělá zvířata (dvě samice – Jituš a Ada a dva samci  - Makan a Fiči) a tři předloňská mláďata – trojčata narozená 29. května 2012.  Jsou to dva samci – Nikko a Snížek a jedna samička – Bella.

Další informace na stránkách ZOO Jihlava

Další fotografie