Bushman for Zoo

DVŮR KRÁLOVÉ: ŽIRAFY ROTHSCHILDOVY

V PŘÍRODĚ JE NA VYHYNUTÍ. Žirafa Rothschildova je druhým nejohroženějším poddruhem žiraf na světě. Ve volné přírodě žijí už pouhé stovky jedinců. Zato v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové se těmto žirafám daří, odchovali zde už 251 mláďat, což je nejvyšší počet mláďat odchovaných mimo Afriku. Královédvorští chovatelé tak patří k nejúspěšnějším na světě, neboť právě zdejší stádo je největším chovaným v zajetí, žije zde 18 žiraf Rothschildových a 15 žiraf síťovaných.  

Koupit tričko z limitované edice BUSHMAN FOR ZOO a podpořit tak královédvorskou zahradu je možné v kamenných prodejnách bushman a nebo na našem e-shopu.


První žirafu přivezl do Dvora Králové, v roce 1969, tehdejší známý ředitel a cestovatel Josef Vágner. Během čtyř let ve svých transportech dovezl z Afriky celkem 106 žiraf ve třech poddruzích. Sameček žirafy Rothschildovy, pojmenovaný Pepík, byl také vůbec prvním mládětem žirafy, které se v Zoo Dvůr Králové narodilo (21. 1. 1972). Od té doby tady přišlo na svět dalších 160 žiraf Rothschildových a 90 žiraf síťovaných.

Žirafa Rotshchildova dostala své jméno po zakladateli muzea zvířat L. W. Rothschieldovi, který tento poddruh s pěti rohy místo dvou, jako první popsal. Dalším výrazným znakem těchto zvířat je typické zbarvení srsti, tmavě hnědé skvrny obdélníkového nebo kaňkovitého tvaru, ohraničené liniemi v krémové barvě. Žirafy Rothschieldovy žijí v současnosti již pouze na několika málo místech v Africe – v chráněných rezervacích v Ugandě a v Keni. Původně žily i v Súdánu, tam ale pravděpodobně vyhynuly, v posledních letech se totiž nepodařilo spatřit ani jediný kus. Více o žirafách ve Dvoře Králové najdete na stránkách ZOO Dvůr Králové.