Bushman for Zoo

DĚČÍN: MAKAK CHOCHOLATÝ

OCHRANA NUTNÁ. Makak Chocholatý je endemickým druhem indonéského ostrova Sulawesi. V děčínské zoologické zahradě se tamní chovatelé mohou pochlubit největší chovnou skupinou těchto opic ve střední Evropě. Přes prvotní drobné neúspěchy a problematické počáteční kroky, se nyní chov Makaků Chocholatých v děčínské zoologické zahradě daří. Ve své původní domovině jsou tyto krásné opice převážně pronásledovány jako nenávidění škůdci plodin a loveny i zabíjeny jsou také na maso.

Koupit tričko z limitované edice BUSHMAN FOR ZOO a podpořit tak děčínskou zahradu je možné v kamenných prodejnách bushman a nebo na našem e-shopu

Makak chocholatý je všežravec, který si pochutná na veškerém ovoci a zelenině, dále i na rýžovém nákypu, těstovinách s vajíčky, vařeném kuřecím mase, pudinku, piškotech, opičích granulích, sladkém tvarohu, pečivu, jogurtu i marmeládě. Do pití se mu přidává šťáva a v zimě nepohrdne čajem s medem. Každý den spořádá asi jeden kilogram potravy. Jeho den má v ZOO pravidelný rytmus, ráno dostane snídani, je přemístěn do vnitřních klecí a do venkovního výběhu, kvůli úklidu ubikací. Přes den má volný režim, když je hezky, tak makakové běhají po výběhu a prolézačkách, honí se, perou se, přehrabují v listí, utužují vztahy vzájemnou péčí o srst.  Nejčastěji jsou ve výběhu ráno, v poledne a večer.

Péče o Makaky není vždy jednoduchá, mnohdy je nutné použít nějaký ten fígl a opice tak přechytračit. Často je potřeba opice také zabavit. Kromě rozhazování potravy po výběhu, kterou si potom musí přes den hledat, se také používají barely a PET lahve, do kterých se dají oříšky, rozinky apod., opice se je snaží dostat ven a nezlobí.

Hodně specificky působí v děčínské ZOO například samec Satu, který byl uměle odchován, dokáže spoustu činností, které jiné opice nezvládnou. Jí ze lžičky, umí pít z kelímku, a při troše trpělivosti dokáže otevřít PET lahev. „Satík tím, že je uměle odchován, je jak moje dítě, a tak se i k němu chovám. Takže ho pochválím, ale také se na něj zlobím, když neposlouchá. A on většinou zlobí,“ říká se smíchem chovatelka Šárka Bodláková. To další chovatelka Radka Kejčová již pro toto „pubertální“ chování příliš pochopení nemá: „Satu je nejméně oblíbený pro svou rozmazlenost, která je dána umělým odchovem, hlavně nemá respekt před člověkem.“

V nynější době žije v ZOO Děčín sedm makaků Chocholatých, další informace na stránkách ZOO Děčín

Další fotografie