Bushman for Zoo

BRNO: MEDVĚD LEDNÍ

50 LET MEDVĚDŮ V BRNĚ. První medvědi lední se v brněnské zoologické zahradě objevili v roce 1964. V té době ještě neměli vlastní expozici a museli se tak „tísnit“ ve společném výběhu s medvědy hnědými. Nyní je situace odlišná. V ZOO mají medvědi lední k dispozici řádné zázemí i péči. I proto, se zde daří chovu, o čem svědčí narozená dvojčata Kometa a Nanuk, která se narodila na konci roku 2012. V jarních a letních dnech mají obdivovatelé těchto majestátních zvířat poslední možnost medvíďata vidět v domovské zoo v České republice, na konci prázdnit zřejmě zamíří do jiných zoologických zahrad. V Brně tak nadále zůstanou jejich rodiče: Umca, samec narozený v roce 1998 v kazašské Alma Atě, přestěhovaný do Brna v roce 1999 a medvědice Cora, který byla jako dvouletá přivezena v březnu 2000 ze St. Petersburgu. 

Koupit tričko z limitované edice BUSHMAN FOR ZOO a podpořit tak brněnskou zahradu je možné v kamenných prodejnách bushman a nebo na našem e-shopu 

Medvědi Turul a Severka byli umístěni do šelmince rozšířený o bazén. V tomto prostředí lední medvědi přivedli roku 1976 na svět dvě mláďata. Samečka Kukulína, kterého ve svém bytě uměle odchoval veterinář zoo. Kukulín se v Zoo Brno dožil sedmi let. Šelminec obývali medvědi lední do roku 1987. Třetím párem spojeným dohromady jsou právě Umca a Cora, kteří společně v Brně žijí od roku 2000. 

"Medvěd lední je vedle medvěda kodiaka největší žijící pozemní šelma. Na souši nemá kromě člověka přirozeného nepřítele. Ve vodě mohou být pro něj nebezpeční mroži a kosatky dravé. Medvěd výborně plave a potápí se, vydrží pod vodou až dvě minuty. Plave rychlostí okolo 10 km/h. Na souši je schopen běžet až 40 km/h, ale normálně se pohybuje rychlostí 5 km/h. Ve volné přírodě se jejich početnost odhaduje na 20 000 - 25 000," rozšiřuje znalosti svých návštěvníků brněnská ZOO na inernetových stránkách zahrady. 

Další fotografie