Bushman for Zoo

podpořte s bushmanem zoologické zahrady!

Kupte si bavlněné tričko z limitované edice BUSHMAN FOR ZOO. Podpořte tak svou oblíbenou zoologickou zahradu a její konkrétní projekt. Z jednoho zakoupeného trička putuje vždy 100 korun na konkrétní zvíře zahrady. Trička jsou k dostání v jednotlivých prodejnách BUSHMAN, v některých ZOO nebo na e-shopu.

Každá zoo, která se zapojila do projektu, má tričko s vlastním motivem. Námětem je vždy zvíře, které je specifické a vyjímečné pro konkrétní zahradu. Například v plzeňské zoo je to nosorožec indický a v jihlavské levhart sněžný atd.. Lidé si tak mohou vybrat, koho podpoří a na jakou zoologickou zahradu přispějí. Jsou připravena také další tři trička s motivy slona, vlka, kozorožce a výtěžek z jejich prodeje se následně rozdělí mezi všechny ZOO.

Nosorožce, LEVHARTA, ledního medvěda nebo rovnou projekt na záchranu ohroženého druhu může podpořit každý, kdo si pořídí unikátní tričko ze speciální kolekce Bushman for Zoo.

Akce BUSHMAN FOR ZOO potrvá celý duben a následně až do vyprodání všech zásob. Trička ze speciální edice si zájemci mohou koupit za 690,- korun ve všech značkových prodejnách BUSHMAN, v některých ZOO nebo na e-shopu. Příspěvek na podporu projektů zoologických zahrad je 100 korun z jednoho prodaného trička.

 

Zapojené zahrady v České republice

Brno – lední medvěd (k dostání v prodejnách BUSHMAN v Brně, Olomouci, v ZOO a na e-shopu)

Plzeň – nosorožec indický (k dostání v prodejnách BUSHMAN v Plzni, Zličíně, Karlových Varech, v ZOO a na e-shopu)

Jihlava – levhart sněžný (k dostání v prodejnách BUSHMAN v Jihlavě, Táboře, v ZOO a na e-shopu)

Liberec – zoborožec Waldenův (k dostání v prodejnách BUSHMAN v Liberci a Praze v Europark Štěrboholy, v ZOO a na e-shopu)

Děčín – makak chocholatý (k dostání v prodejně v Ústí nad Labem, Chomutově a na e-shopu)

Ohrada  - Hluboká nad Vltavou – sup mrchožravý (k dostání v prodejnách BUSHMAN v Jihlavě, Českých Budějovicích, Táboře a e-shopu i v ZOO)

Dvůr Králové – žirafy síťované a Rothschildovy (k dostání v prodejnách BUSHMAN v Pardubicích a Hradci Králové, na e-shopu a v ZOO)

Praha - kůň Převalského, gorila nížinná (k dostání v prodejnách BUSHMAN v Praze a na e-shopu)

Ústí nad Labem - orangutan (k dostání v prodejně v Ústí nad Labem a na e-shopu)

Projekt probíhá také na Slovensku (ZOO Košice - zubr evropský, Bratislava - vlk obecný a Bojnice - lev berberský).

Bushman for Zoo

Díky projektu se pomoci dostane například nově narozenému mláděti nosorožce indického Marušce, jehož matka Manjula je první samicí svého druhu, která v plzeňské zoo přivedla na svět potomka. Podporu také získají levharti sněžní v jihlavské zoologické zahradě, tedy i v Česku narozená levhartí trojčata NikkoSnížek a Bella, kteří za nedlouho oslaví druhé narozeniny (29. května). Finanční prostředy poputují i na projet Poksai liberecké zoo v Indonésii. 

Přečtěte si více o jednotlivých projektech a zoologických zahradách:

ÚSTÍ NAD LABEM: NEJSTARŠÍ ORANGUTAN V ZEMI

ÚSTÍ NAD LABEM: NEJSTARŠÍ ORANGUTAN V ZEMI

ORANGUTANI jsou lidoopi , kteří žijí v deštných tropických pralesech Bornea a Sumatry. Orangutan bornejský je ohroženým druhem, orangutan sumaterský je dokonce kriticky ohrožený. celý článek »

PRAHA: KŮŇ PŘEVALSKÉHO A GORILA NÍŽINNÁ

PRAHA: KŮŇ PŘEVALSKÉHO A GORILA NÍŽINNÁ

POMÁHAJÍ JIM PŘEŽÍT. Nejznámějšími a nejúspěšnějšími projekty pražské zoologické zahrady jsou jednoznačně ty na záchranu ohrožených goril nížinných a koní Převalského. Každý alespoň jednou slyšel název „Pomáháme gorilám“ nebo zaslechl zprávu o velkolepém navracení koně Převalského do Mongolska. V obou má prsty právě Praha.   celý článek »

OHRADA: SUP MRCHOŽRAVÝ

OHRADA: SUP MRCHOŽRAVÝ

NA ČERVENÉM SEZNAMU. Sup mrchožravý ( Neophron percnopterus) není na první pohled typickým mrchožroutem, který se snáší k zemi s obrovským rozpětím křídel. Naopak. Patří mezi nejmenší supy a je jen o kousek větší, než například obyčejný krkavec. K vidění je poměrně často v zajetí, v chovech zoologických zahrad, v přírodě se jeho počty snižují. I proto je zařazen v červeném seznamu IUCN jako ohrožený druh a chrání jej mezinárodní úmluva na ochranu ohrožených druhů rostlin a zvířat CITES. celý článek »

DVŮR KRÁLOVÉ: ŽIRAFY ROTHSCHILDOVY

DVŮR KRÁLOVÉ: ŽIRAFY ROTHSCHILDOVY

V PŘÍRODĚ JE NA VYHYNUTÍ. Žirafa Rothschildova je druhým nejohroženějším poddruhem žiraf na světě. Ve volné přírodě žijí už pouhé stovky jedinců. Zato v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové se těmto žirafám daří, odchovali zde už 251 mláďat, což je nejvyšší počet mláďat odchovaných mimo Afriku. Královédvorští chovatelé tak patří k nejúspěšnějším na světě, neboť právě zdejší stádo je největším chovaným v zajetí, žije zde 18 žiraf Rothschildových a 15 žiraf síťovaných.   celý článek »

LIBEREC: PROJEKT POKSAI

LIBEREC: PROJEKT POKSAI

ZÁCHRANA FAUNY SEVERNÍ SUMATRY. Zoologická zahrada v Liberci se již od roku 2010 aktivně podílí na projektu Poksai - ochrany fauny severní Sumatry v Indonésii. Název projektu je odvozen od místního jména ohroženého pěvce sojkovce dvoubarvého (Garrulax bicolor) - poksai, anglicky nazývaného Black and white sumatran laughingthrush. Zoborožec Waldenův je symbolem úspěšné práce libereckých zoologů a jejich spolupracovníků. Terénní zoolog Pavel Hospodářský se v záchranné stanici Talarak u města Kabankalan na filipínském ostrově Negros podílel na rozmnožení zoborožce Waldenova. celý článek »

DĚČÍN: MAKAK CHOCHOLATÝ

DĚČÍN: MAKAK CHOCHOLATÝ

OCHRANA NUTNÁ. Makak Chocholatý je endemickým druhem indonéského ostrova Sulawesi. V děčínské zoologické zahradě se tamní chovatelé mohou pochlubit největší chovnou skupinou těchto opic ve střední Evropě. Přes prvotní drobné neúspěchy a problematické počáteční kroky, se nyní chov Makaků Chocholatých v děčínské zoologické zahradě daří. Ve své původní domovině jsou tyto krásné opice převážně pronásledovány jako nenávidění škůdci plodin a loveny i zabíjeny jsou také na maso. celý článek »

JIHLAVA: LEVHART SNĚŽNÝ

JIHLAVA: LEVHART SNĚŽNÝ

MALÁ VELKÁ KOČKA .  Irbis neboli levhart sněžný ( Panthera uncia ) je často označován také jako „malá velká kočka“. Proč malá, když měří až dva metry a statný samec váží i 70 kilogramů? To proto, že velkým kočkám hlasový aparát umožňuje řvát, ne však příst. Naproti tomu malé kočky nemohou řvát a jejich hlasivky se omezují pouze na předení. Irbis umí řvát, ale v dobrém rozpoložení přede.  Jeho království je ve vysokých horách – mimo jiné i v některých oblastech Himaláje. Tři až pět mláďat, které se rodí od dubna do června, se v první týdny zdržují v měkkém pelíšku ze srsti, kterou si jejich matka vytrhala předem z břicha. Aby jim nebyla zima, zahřívá je ještě svým dlouhým huňatým ocasem. Když irbis vyroste, stává se lovcem – jeho kořistí jsou hlavně horské kozy a ovce, ale loví i daleko menší zvířata.  celý článek »

PLZEŇ: NOSOROŽEC INDICKÝ

PLZEŇ: NOSOROŽEC INDICKÝ

NARODILA SE MARUŠKA. Na začátku února (2. 2. 2014) se v plzeňské zoologické zahradě odehrála historická událost, samička nosorožce indického Manjula porodila, po 479 dnech trvající březosti, malou nosorožčí slečnu Marušku. Toto ošetřovateli spontánně určené jméno nemusí být definitivní, o konečném pojmenování malého nosorožce rozhodnou až jarní křtiny. Narození Marušky je prvním porodem nosorožce indického v Plzni, stejně tak otec Baabuu a matka Manjula jsou prvorodiče. Plzeňská ZOO je tak druhou zahradou v České republice, které se podařilo odchovat nosorožce indického. Prim drží ZOO ve Dvoře Králově se třemi narozenými nosorožci. Posledním z nich však byla samička Nova, narozená již před sedmnácti lety. Nyní žijí nosorožci indičtí ovšem pouze v Plzni. celý článek »

BRNO: MEDVĚD LEDNÍ

BRNO: MEDVĚD LEDNÍ

50 LET MEDVĚDŮ V BRNĚ. První medvědi lední se v brněnské zoologické zahradě objevili v roce 1964. V té době ještě neměli vlastní expozici a museli se tak „tísnit“ ve společném výběhu s medvědy hnědými. Nyní je situace odlišná. V ZOO mají medvědi lední k dispozici řádné zázemí i péči. I proto, se zde daří chovu, o čem svědčí narozená dvojčata Kometa a Nanuk, která se narodila na konci roku 2012. V jarních a letních dnech mají obdivovatelé těchto majestátních zvířat poslední možnost medvíďata vidět v domovské zoo v České republice, na konci prázdnit zřejmě zamíří do jiných zoologických zahrad. V Brně tak nadále zůstanou jejich rodiče: Umca, samec narozený v roce 1998 v kazašské Alma Atě, přestěhovaný do Brna v roce 1999 a medvědice Cora, který byla jako dvouletá přivezena v březnu 2000 ze St. Petersburgu.  celý článek »