BUSHMAN NEWS

LEN. MILOVANÝ I ZAVRHOVANÝ
28.05.2019

Tkaniny ze lnu jsou prověřené a oblíbené, jak dobou, tak především tím, že se lněné oděvy drží po staletí na výslunní jako součást dámských i pánských šatníků. Historie tohoto materiálu podle některých zdrojů sahá až do starověkého Egypta. Ač v průběhu svého módního vývoje dostal len mnoho jmen včetně přízviska „materiál pro chudý lid“, dnes se dostává i do kolekcí značek těch nejzvučnějších jmen.

  

VĚDĚLI JSTE?

… že francouzské slovo lingerie, které dnes používáme jako souhrnný výraz pro spodní prádlo, označoval původně právě prádlo ze lnu?

Technologicky se postup zpracování lnu za staletí téměř nezměnil. Tkaniny z čistého lnu patří mezi prémiové materiály právě i proto, že kvalitní přírodní vlákenný materiál nebyl poškozen agresivními chemickými procesy. Nejen materiál v metráži, ale i oděvní produkty ze lnu působí chladně elegantním dojmem, nikoliv však studeně a nudně, ale ušlechtile a stále moderně.

Pokud jde o komfort, a to nejenom v horkých letních dnech, len bude vaší nejsilnější zbraní. Milovaný materiál proslulý svou prodyšností a neskonalou trvanlivostí, ale též svou specifickou strukturou a pro některé typy lněných materiálů též luxusním leskem, se stane vaším oblíbencem. Pokud se tak v minulosti již nestalo a nepropadli jste mu, stejně jako my. 

Tradice, jejíž návrat po období spánku opět ožívá

Pěstováním a zpracováním lnu se zabývá téměř celý svět, přestože je celý proces u lnu mnohem dražší než například u bavlny. Mezi největší esa patří Francie, Belgie, Holandsko, a především Severní Irsko, které materiálem zásobuje prakticky celou Evropu. Len patřil dlouhá léta též k Čechám. Pěstoval se tu a omezeně se pěstuje stále – především na Českomoravské vrchovině. Výrobci lokálního, myšleno českého původu, pak zpracovávají nejen u nás vypěstovanou surovinu, ale i len dovážený.

Ve světě se celkově očekává vzestup spotřeby/poptávky lněných tkanin. Přes svou dlouhou tradici (či právě pro ni) je len i v současné době celým světem uznáván za vlákno klasické a stále módní. Nepatří sice mezi nejzastoupenější materiály na trhu s módou, ale samotný len je považován a vnímán jako prémiový materiál...celý článek