Reportáže z cest

Proč se vydat na Nový Zéland?

Asi bychom si těžko pro cestu vybrali vzdálenější kout na Zemi, než je Nový Zéland. Přesto je tato polynéská země, rozprostírající se na třech ostrovech, vytouženým cílem mnoha cestovatelů. Na rozloze 270 534 km2 (přibližně jako Itálie - 3,5krát větší, než je Česká republika), můžete obdivovat prakticky všechny druhy krajiny, které se dají na světě nalézt. Jsou zde pouště, původní nedotčené lesy, nekonečné hory, jezera, ledovce, na severu rostou citrusy…

Nový Zéland je zemí s vysokou seizmickou aktivitou, každoročně tak zažijě až na 150 zemětřesení, dostatečně silných aby se dala cítit. Největší město Auckland leží na padesáti dnes již vyhaslých sopkách. Horké termální prameny jsou rozesety po celé zemi, stále aktivní sopky najdete třeba v národním parku Tongariro.

Jižním ostrovem se táhne vysoké pohoří Jižních Alp s mnoha ledovci. Hluboké fjordy v jižní části Jižního ostrova jsou zařízlé hluboko do vnitrozemí, obklopené nekonečným pralesem a štíty hor – jako by zde příroda chtěla vystavit to nejlepší na odiv.

Na cestovatelský večer dorazilo šedesát lidí

Fauna i flóra jsou unikátní díky své milióny let trvající izolaci od okolního světa. Setkáte se zde jak s deštnými pralesy, vysokohorskými alpinkami, tak i se (zdánlivě tropickými) palmami. Do příchodu lidí na Novém Zélandu téměř nežili savci. Jejich úlohu tak převzali nelétaví ptáci – např. vyhynulí ptáci moa nebo dosud žijící novozélandská ikona - pták kiwi.    

Původní maorští obyvatelé a jejich pro nás málo známá kultura také osloví nejednoho cestovatele. Obzvlášť pak maorské řezbářské umění - výtvory právem patřící mezi umělecké skvosty.  

A nakonec tu jsou bílí osadníci - pakeha, většinou původem z Anglie a Skotska. Tato poměrně mladá historie Nového Zélandu se hluboce zapsala do rázu krajiny a změnila život původních obyvatel. Díky evropské kolonizaci se dnes Nový Zéland mnoha lidem vybaví jako země ovcí a skotu. Vždyť tu připadá na jednoho obyvatele téměř deset ovcí!

Nesmíme zapomenout na české kořeny - na osadníky z okolí Plzně, kteří přišli na Nový Zéland v devatenáctém století. Známý je novozélandský malíř českého původu Bohumír Lindauer. A naše obchodní aktivity na Novém Zélandu dnes nejlépe zastupují auta Škoda.

Více o expedici AOTEAROA najdete ZDE

Nový Zéland je známý pro svoji nádhernou krajinu. I proto je populární mezi filmaři - byl místem natáčení trilogie Pán prstenů, série Letopisy z Narnie, Hobit. Turisté sem přijíždějí za přírodními krásami, za maorskou kulturou a odpočinout od naší více stresem naplněné západní civilizace.

Během cestování se zde nabízí široká škála různých aktivit – od golfu, jízdy na koni, lyžování přes ragby až po vodní sporty. Nabídek pro pěší turisty je nespočet - od krátkých dobře udržovaných  stezek až po několikadenní túry. Nebo si zapůjčíte mořský kajak a ztratíte se po několik dní v zálivech hlubokých soundů a fjordů.

Nový Zéland je také zemí adrenalinu - prvně se zde komerčně skákal bungee jumping, na téměř každém zajímavém místě je nabízen seskok padákem, paragliding nebo jen vyhlídkové lety. Peřeje horských řek brázdí tryskové lodě – jetboaty. Ty byly původně vyvinuty pro snazší přístup do horských údolí, nyní zrychlují tep posádce lodi při průjezdu skalními kaňony za vysoké rychlosti.

A když už si chcete na chvíli odpočinout, pak vás povzbudí výborná káva. Podvečer je pak jak stvořený k seznámení s lahodnými novozélandskými víny. A k jídlu si můžete objednat steak na lávovém grilu, ochutnat výborné novozélandské jehněčí, případně vyzkoušet plody moře. 

www.truetravel.cz - Nový Zéland