Reportáže z cest

Egyptologové mění historii a Bushman je u toho!

BUSHMAN obléká tým úspěšných egyptologů. Egyptologa Miroslava Bártu a jeho kolegy, kteří před pár týdny učinili v Egyptě senzační objev hrobky vrchního lékaře Šepseskafancha. Hrobní komplex Šepseskafancha, šéflékaře Horního a Dolního Egypta, odkryli nedaleko Káhiry, v lokalitě Abúsír. Se svým objevem se navíc dostali na šesté místo mezinárodního žebříčku největších objevů roku 2013.

Káhira a konkrétně lokalita Abúsír, je pro český tým Egyptologů takřka zlatým dolem. Už vloni se jim totiž podařilo ve stejné lokalitě objevit ostatky princezny Šeretnebti a úspěšní zde byli i v minulosti.

Objevy profesora Miroslava Bárty a jeho týmu posouvají výzkumy historie kupředu.

„Díky našim výzkumům můžeme uvažovat o zásadních změnách některých paradigmat egyptské archeologie a historie,“ řekl Miroslav Bárta v jednom z rozhovorů.

Objev hrobky hlavního lékaře pomůže doplnit chybějící střípky ve znalostech tehdejšího života a především práce lékařů, které zastírá určité tajemství. Jejich poslání i tehdejší postavení v hierarchii byly velmi vážené.

Egyptologové pobývají v severní Africe vždy dlouhé týdny a jejich pracovní den je náročný. Výzkumu věnují každý den sedm hodin, pracují v horkém počasí, pod rozpáleným slunce, ve větru, všude obklopeni pískem a prachem. Část dne také tráví v hrobkách. Jejich neocenitelným doplňkem je oblečení BUSHMAN, jehož praktičnost a funkčnost si chválí. 

„Všichni členové expedice jsou s oblečením velmi spokojeni. I ve stísněných prostorech pohřebních komor, na písku a v suti je BUSHMAN oblečení velmi praktické,“ shrnula jedna z členek týmu egyptologů, Veronika Dulíková.

Další fotografie