Reportáže z cest

Dobrodružná cesta za Turkany

Mezi divoce žijící africký kmen vyrazil před časem liberecký cestovatel a fotograf Ondřej Kolman. Čtyřiatřicetiletý muž se nezalekl ani skutečnosti, že se mezi sebou členové kmenů dodnes zcela běžně zabíjejí. Spoustu zkušeností s různými národy a jejich zvyklostmi nabíral už při svých cestách po USA, Turecku, Venezuele, Peru, Maroku, Malajsii, Borneu a dalších zemích. Poznejte život Turkanů prostřednictvím jeho fotografií.

Turkanové jsou kmen žijící v jižním Súdánu a severní Keni. Tito divocí obyvatelé pouště se mezi sebou dodnes zabíjejí kvůli dobytku. Žijí roztroušeni v pustinách okolo jezera Turkana už od nepaměti.

Je ovšem celkem těžké se k nim dostat. Jen sem jsem jel dva a půl dne nejrůznějšími dopravními prostředky. Nyní mě ovšem čeká ten nejlepší – malá čínská motorka. „Jsi si jistý, že nás uveze?“ ptám se Mikea. „No problém, brother.“ Bereme s sebou teda na motorku ještě kámoše Daniela, kterého jsem poznal na poušti, když jsme pár hodin čekali na to, až někdo zprovozní rozbitý autobus, dále pak 15 kilo cukru, 10 kilo čočky a 5 kilo tabáku jako dar vesnici od hosta – tedy mě. Vyrážíme ve složení řídítka, foťáky, já na nádrži, za mnou Daniel, pak Mike a pak čočka, cukr a tabák.

Cesta pouští na motorce je zážitek sám o sobě, cesta na čínské motorce africkou pouští to posouvá do dalšího levelu, a cesta ve třech se zásobami tomu dává tu pravou africkou šťávu.

Afrika je nádherná, nikde nikdo, širá poušť s náznakem cesty, trsy žluté trávy, nekonečná modrá obloha a žhnoucí slunce vpalující neúprosně svou sílu do této země po miliony let. Jedeme tetelícím se vzduchem, chvílemi zapadáme do písku, část posádky musí sesednout a běžet vedle motorky, kterou se snažím řídit dunami. Pak nasednout a ujet kus. Sesednout, táhnout, tlačit, běžet, přihnout si z Mikeovy placatky, putovat k nejdivočejším lidem tohohle kusu země. Takhle vypadá pravá Afrika.

ONDŘEJ KOLMAN (*1979)

se narodil v Liberci, vystudoval pedagogickou fakultu na Technické univerzitě v Liberci. Po studiích sbíral zkušenosti různě po světě. Živil se jako barman v Londýně, myl mrakodrapy v Chicagu, pracoval na stavbách, učil angličtinu ve Španělsku. Posléze několik let působil na manažerských postech. V současné době se věnuje zahraničnímu obchodu ve výrobní firmě. Kromě evropských států procestoval USA, Turecko, Venezuelu, Peru, Maroko, Malajsii, Borneo, Vietnam, Keňu, Bali, Kubu a další. 

Další fotografie