Reportáže z cest

Bushman trip Namibia - 9. den Etosha – Okaukuejo

Po snídani vyrážíme na jeden z nejdelších přejezdů, čeká nás 563 km vedrem do Národního parku Etosha. Trochu nás zdrží další zničené pneumatiky, cestu lemují spousty termitišť. Do parku vjíždíme západní branou a do kempu je to ještě asi 200 km. 

Park byl založen v roce 1907, tedy ještě za německé kolonie. V tu dobu zabíral plochu 90 000 km² a byl to největší park na světě. Dnes má 22 000 km², z ostatních částí vznikly po úpravě zákona v roce 1964 soukromé farmy. Součástí parku je i pánev Etosha, název pochází od Sanů a v jejich jazyce to znamená "velké bílé místo", čímž mají na mysli plošinu, zaplněnou vysychajícím jezerem, ta je dlouhá 90 km a široká 50 km. Její plocha je 4 000 km², což představuje celou jednu pětinu národního parku.

I tak patří Etosha k největším a nejpestřejším zvířecím parkům na světě. Žije zde 114 druhů savců a na 340 druhů ptáků. Brány parku a kempů se zavírají se západem slunce, což je v tuto roční dobu přibližně kolem sedmé. Po vjezdu do parku začne platit zákaz vystupování z aut, po zavíračce se už nesmí nikdo venku volně pohybovat ani auty.

Takže rychle za bránou a první desítky kilometrů mezi zvěří do kempu, než nám zavřou. A park nám hned ukazuje, že tady rozhodně bude živo. Springboky z jihu vystřídaly Impaly, které jsou zde hlavní potravou šelem. Taky se jim říká "fast food" kvůli kresbě na zadku, připomínající "M" ze znaku McDonald.

Kluci opět spáchali skvělou večeři a po ní mizíme k napajedlu osvětlenému reflektory pozorovat neskutečnou nádheru nočních poutníků, lvů, nosorožců, šakalů, slonů, žiraf… A při usínání pod vlajkou už se těšíme na zítřejší safari.  

Ráno zjišťujeme, že šakali opravdu vyluxovali každý kout kempu, včetně bazénu. Bohužel je někteří „cestovatelé“ krmí, a tím ubližují jak jim, tak sobě. Šakal pak loudí, nebojí se jít blízko a pokousání není nic výjimečného.

Kluci otvírají střechu našeho pojízdného domku a vyrážíme k napajedlům, i když je nám jasné, že teď v období hojnosti bude zvěř spíš rozptýlená po parku.       

Vlasta Zajíček - BUSHMAN