Reportáže z cest

Bushman trip Namibia - 4. den Solitaire – oáza v poušti

Písky pouště Namib jsou ohraničeny pohořím Naukluft. Vydáváme se tedy na 147 km klikatých kamenitých a prašných cest. Pohoří Naukluft dosahuje výšky 1000 metrů a je proslavené svými tufovými formacemi, které společně s dunami Sossusvlei tvoří národní park Namib - Naukluft. 

Při cestě na sever jsme pohoří přejížděli a setkali jsme se zde s úžasnou rostlinou, které tady říkají Bush tea, nebo v Afrikaans Teebossie, či v řeči křováků Ikhootorotorosen!! Nádhera, i když jsme si jí vůbec nevšimli, dokud nám jí Ronney neukázal. Myrothamnus flabellifolius je rostlina, kterou někteří přirovnávají ke studenokrevným živočichům. Je neskutečně adaptovaná na drsné podmínky, v kterých roste. V období sucha vypadá úplně suchá, ale stačí několik minut deště a jako zázrakem se změní v krásně olistěný zelený keřík. Je plná pryskyřice, obsahuje hlavně kafr a eukalyptol, je 0,2 až 1,2 metrů vysoká, vyskytuje se v koloniích s rozsáhlými systémy kořenů. Je to dvoudomá rostlina s opylováním větrem a původní obyvatelé ji používají na čaj, jako koření a k různým léčebným účelům. Bush tea je vedena v Červeném seznamu jihoafrických rostlin od roku 2009.

Co se obecně týče rostlin a pohybu ve volném terénu, na sandály už to moc není, všude na zemi jsou suché části trnitých keřů se zhruba 5 cm dlouhými jako jehla tvrdými trny, které, jak mi rychle předvedly, jsou schopné se zabodnout do nohy i šikmo ze stran.

Jižní část Namibie obývají především Namové, kteří sem přišli v 15. století z Kapska a vyhnali původní obyvatele. Původními obyvateli byli Sanové a Damarové. Sanové jsou křováci, kteří žijí dodnes v poušti Kalahari a zůstali u svých přírodních zvyků, zatímco Damarové se přizpůsobili a pod vlivem bílých misionářů přešli na křesťanství. Občas na cestách potkáte slavnostně oblečené rodinky na dvoukolácích tažených osly na cestě někam. Kam v té rozsáhlé pusté krajině? Ronney má jasno, do kostela a k sousedům, je to sice daleko, ale nic je nehoní…

Celkem žije v Namibii 18 kmenů, (z toho 6 v tzv. Capriviho pásu). Namové patří do stejné jazykové skupiny jako Sanové, tzv. khoi-san, která je charakteristická klikavými zvuky mezi řečí.

Poprvé jsme si mohli tenhle zvláštní jazyk poslechnout v Solitaire guest farm campu. Pohodová oáza klidu, kde jsme smyli prach z cest, postavili stany a večeřeli v místní restauraci.

Je zajímavé, jak tady trpí foťáky, a vysvětlení je snadné, večer za bezvětří uděláte fotku s bleskem a na ní „sněží“ drobný písek. Člověk si to vůbec neuvědomuje, ale je to všudypřítomná a stále trvající práce pouště.

Hele, krásnej gekon – a zakousnul se a nepustí a nepustí, asi počkám, až se uklidní…

 A hele ta Solifuga, to je ještě mrně, má tak 10cm, ale asi si zapneme dobře stan.

Vlasta Zajíček - BUSHMAN