Reportáže z cest

Bushman trip Namibia - 3. den Sossusvlei

Ráno vstáváme kolem páté a hned, jak otevřou bránu parku, vyrážíme. Je to 45 km k Duně 45 (duny se tu číslují právě podle vzdálenosti od brány parku). Je naprostá tma a tak trochu dospáváme v autě. 

Poušť Namib je nejstarší pouští světa, má největší duny a nejčervenější písek. Je dlouhá 2000 kilometrů a táhne se podél pobřeží Atlantického oceánu od řeky Oranje až k Angole. Široká je průměrně jen 60 - 80 kilometrů, největší šířky dosahuje uprostřed - 150 kilometrů. To je právě oblast Soussusvlei, kde je písek zároveň nejčervenější.Co se týče stáří, odhaduje se na 80 miliónů let. Červená barva je způsobená tím, že písek obsahuje oxid železa. Duny se pohybují přibližně 10 metrů ročně.
Průměrná výška dun je 260 - 280 metrů. Nejvyšší dunou v této oblasti, na kterou se dá vylézt, je právě duna 45.

Za svítání se jeví z auta jako nevelká hromada písku. Ten omyl však odhalíte okamžitě, když se dostanete na úpatí a pustíte se do boje s hlubokým pískem!

Jediný ze skupiny tady nejsem poprvé, ale opět neodolám a jdu… Místy je sklon příkřejší než 45 stupňů a udýchat stoupání je těžší a těžší. Jen se dostat dost vysoko, sednout si na hranu a vychutnat si východ slunce.. Je to neskutečná nádhera!

Pod dunou jsme posnídali a vydali se na další fascinující místo, do údolí Dead Vlei, vzdáleného asi 4 kilometry.

Zdejším dunám se taky říká "hvězdicové duny", protože při pohledu seshora mají tvar hvězdice. V prohlubních mezi nimi se po deštích tvoří jezírka. Poslední jezírko tady ale bylo spatřeno před sedmi lety. O jejich někdejší existenci svědčí pouze bílé plochy mezi dunami. To je také případ Dead Vlei.

Dead Vlei pokrývají seschlé 600 let staré akácie, které původně vyrostly v zeleném údolí. Nová duna ale zavála přístup vody, takže od té doby jsou od vody odříznuty a usychají. Tento obrázek doslova odpovídá svému názvu - Mrtvé údolí. Stromy jsou suché a na to, jak dlouho tu stojí, jsou neskutečně zachovalé. Je tu takové horko, že neshnijí, neztrouchniví a dřevokazný hmyz by tu nepřežil. Vlastně je to tak typické místo pro Namíbii, že sem míří snad každý, kdo se do této Africké země podívá.
Půda je tu pekelně rozpálená a jen Oryx se tváří, že je mu fajn.

Ronney nám ukázal plod trnitého keře, který koření velmi hluboko a postupně vytváří ostrovy v poušti a který Oryxům chutná. Bohužel si nepamatuji jeho název.        

Vlasta Zajíček - BUSHMAN