Reportáže z cest

Bushman trip Namibia - 11. den Waterberg

Blíží se konec našeho putování, ještě navštívíme Cheetah Conservation Fund, návštěvnické a vzdělávací centrum, muzeum gepardů, výběhy nevypustitelných gepardů. CCF funguje od roku 1990 a je jediná in-situ gepardí výzkumná organizace na světě. Spolupracuje s EAZA, AZA a dalšími gepardími organizacemi nejen v jižní Africe, ale i v Alžírsku a Íránu. CCF vede Mezinárodní plemennou knihu gepardů. Jsou zde sice výběhy velkých šelem, přesto jde víc o rezervaci než zoo. Výběhy jsou obří jako v klasické rezervaci (celkem 39 000 ha). 

Poslední úžasné místo je Waterberg park, umístěný na stolové hoře - park, který nepotřebuje ploty…

Kemp je umístěný na úpatí hory a kolem se potulují smečky paviánů. Je zvláštní potkat a na vlastní oči spatřit křížence koně a zebry. Místo má zvláštní kouzlo. Délka hory je prý kolem 40 km a šířka od 9 do 16 km.

Neskutečné. Něco jako zapomenutý svět, v kterém se kolem vás prochází nejrůznější druhy antilop, buvoli, nosorožci. Park, který jeden ze členů expedice nazval Noemovou archou a který Namíbie používá jako prostor pro umístění těch nejvzácnějších živočišných druhů.  

No a už jen zabalit, dojet na letiště, koupit Amarulu domů a přes Johannesburg a Mnichov zpátky do naší zimy.

Zjistili jsme, že to jde, že se dá poznávat Afrika mimo hlavní proud „cestovatelů“ navštěvujících hotely, že to jde spát týdny ve stanech, vařit na ohni a cítit a vnímat tu krásu kolem. Večery trávit u ohně s kytarou a spoustou písniček.

Reference sám na sebe a cestu, kterou jsem naplánoval a realizoval, dát neumím. To musí Ti, kteří se odvážili svěřit se do mých rukou. Musím jen říct, že mi rozhodně nevadili, naopak jim děkuji za zapojení, chuť poznávat a bezva partu, kterou vytvořili!! Takže díky Robine, Silvo, Honzo, Zorko, Jano, Petře a Libuško, bylo mi potěšením ukázat vám kousek Afriky…

Vlasta Zajíček - BUSHMAN