Reportáže z cest

BUSHMAN EXPEDICE VULCANO

Při našem putování prosluněnou Sicílií nás čekala malá BUSHMAN expedice na sopečný ostrov Vulcano. Jeden z Liparských ostrovů, který je k pobřeží Sicílie nejblíže. Ostrov hodně využívají nadšenci blahodárných sirných koupelí. My jsme si dali jiný cíl - nejvyšší vrchol ostrova se svými 391 m n. m. Odtud je nádherná vyhlídka na sousední Lipari.

Tak povznášející výhled nečekaně halí sirné páry. U kráteru sopky Gran Cratere o la Fossa di Vulcano puklinami prosvítají sytě žluté shluky síry. Sirovodík je cítít všude. Silný a nedýchatelný zápach. Chvílemi se i dusíme. Když se vítr otočí a páry odvane dál, opět se ukáže nezapomenutelný pohled nejen na širé moře, ze kterého se v dálce tyčí další sopečné homole, ale také na zářivé krystalky přímo před vámi.

Dá se vytušit další příval kouře, a proto se rozhodneme jít dál. Zkusíme solfatary obejít vnitřní stranou jícnu. Nejde to, po chvilce opět nemůžeme dýchat a nevidíme ani na krok. Trvá to trochu déle, než čekáme. Zvolíme raději jinou cestu. Kráter lze s trochou zdatnosti po vrcholcích celý obejít. I když jsme na druhé straně, pořád cítíme síru. Přírodu vnímáme intenzivně a navíc snad všemi smysly. Tahle zastávka rozhodně stála za to.

Pro BUSHMAN Simona Šťástková 

Další fotografie