Reportáže z cest

Bushman expedice Tygr 2014

Petr Slavík píše z Indie, kam se vydal pátrat po tamních tygrech: Vrcholí období sucha. Teploty během dne přeskakují čtyřicítku a fialová mračna na obzoru lžou. Déšť nepřinášejí. Do prvních monzunových dešťů zbývá ještě téměř měsíc. Džungle je vyprahlá, plná prázdných koryt potoků a řek. Projíždíme po prašných cestách národního parku Kánha a hledáme stopy vládce džungle. 

Tygři mají používání cest ve velké oblibě. Vždyť proč se prodírat hustou džunglí a vystavovat tak polštáře tlap nebezpečí zranění trny, když písek cesty je měkký a chladivý. Stromů k označení teritoria je podél ní také spousta. Dnešní ráno je cesta jak rozepsaná kniha příběhů z předešlé noci. Medvěd, který narazil na tygří značku, okamžitě opustil cestu.

Stopy obrovského samce překryly otisky tlap tygřice. Naznačené děje, útržky událostí, hádanky, na které zná odpovědi jen džungle sama. Tajemná a plná kouzla hry světel a stínů. Než spatříte tygra ve volné přírodě, nedokážete si představit, jak dokonalou je jeho zbarvení kamufláží. Když máte štěstí a setkáte se s Pruhovaným tváří v tvář, něco z jeho pohledu ve vás navždy zůstane. Na tygří oči se totiž nedá zapomenout!

Další fotografie