Reportáže z cest

BUSHMAN EXPEDICE JAROMÍRA HANZLÍKA

Doposud jsem byl v Africe pouze v Egyptě a Tunisu. Přímořská letoviska ale nejsou ta pravá Afrika. A tak jsme letos v březnu vyrazili na cestu do jižní Afriky, Botswany a Zimbabwe. Nejprve jsme nakoupili oblečení Bushman od hlavy až k patě a vydali se na safari.

Zkušení cestovatelé tvrdí, že pokud poznáš Afriku, chytí tě u srdce a nepustí. A to se nám přesně stalo. Cesta začala v safari Entabeni (www.legendlodges.co.za). Byli jsme uneseni krásou přírody a množstvím nejrůznějších zvířat, které jsme v otevřeném autě mohli sledovat z bezprostřední blízkosti. Sloni, hroši, nosorožci, lvi, gepardi, žirafy, antilopy… Úchvatný zážitek! Kdybych byl golfista, určitě bych si zahrál na nádherném hřišti, které patří k parku Entabeni a má světovou raritu. Tou je devatenáctá, extrémní jamka, do které se pálí z hory, kam vás vynese vrtulník. Pálíte do 400 m vzdálené jamky, a když se napoprvé trefíte, okamžitě na místě obdržíte jeden milion dolarů. Začnu asi s golfem!

A největším překvapením pro nás byli lidi. Všude milí, ochotní, čistí, přátelští. Nezaznamenal jsem zakaboněné obličeje, které denně potkávám v Praze. Asi to bude tím sluníčkem. Jak jsme byli vděčni za oblečení značky Bushman! Klobouky počínaje, přes košile, trika až po kalhoty - dlouhé i krátké,  díky nimž jsme při časně ranních vyjížďkách za zvířaty neprochladli a v odpoledních vedrech se nepotili. Bushman je do Afriky ta nejlepší volba.

 

 Bushman expedice Jaromíra Hanzlíka  Bushman expedice Jaromíra Hanzlíka

  

 

Z Entabeni jsme se přesunuli do Zimbabwe na Viktoriiny vodopády. Nádhera! V Botswaně jsme v podvečer zažili safari z lodi na řece Chobe, kdy chodí zvířata k vodě pít. Nezapomenu na maličké slůnky, kteří ve vodě roztomile blbli, a staří je chránili před nedaleko číhajícími krokodýly. Spali jsme v nádherné lodge, do oken nám nakukovaly opice a pod okny se potulovala prasata bradavičnatá, která byla nečekaně milá a přátelská.

 

Bushman expedice Jaromíra Hanzlíka  Bushman expedice Jaromíra Hanzlíka

Na závěr pobytu jsme se vrátili do Jižní Afriky do Kapského města a odtud do kraje báječného vína v oblasti Stellenbosch. A to bylo zakončení cesty! Nádherná příroda, vinice se táhnou od horských svahů až k moři. Pohled na vinici, která končí v palmovém háji. Kolem vinic všude rozkvetlé pásy růží všech barev, které u nás na Moravě neuvidíte. Vřele doporučujeme jihoafrické víno a kuchyni, které nás okouzlily. S průvodkyní jsme navštívili okolí Stolové hory a Mys Dobré naděje, což se nám stalo zážitkem na celý život. Fotky z této nádherné cesty si prohlížíme i s přáteli a motivujeme je všechny, a teď I Vás, kteří tyto řádky čtete, k výpravě za africkými zvířaty, za golfem, vínem a nádhernou přírodou, milými lidmi a taky dobrodružstvím.

 

Bushman expedice Jaromíra Hanzlíka  Bushman expedice Jaromíra Hanzlíka

 

Zabalte do kufru oblečení Bushman a vydejte se do Afriky. Šťastnou cestu! A pozdravujte slůňata, zamávají vám chobůtkem.

Jaromír Hanzlík