Bushman trip

Viktoriiny vodopády a raft na Zambezi

Místní název pro Viktoriiny vodopády je Mosi-oa-Tunya, což v jazyce Makololo znamená „kouř, který hřmí“. Výstižnější pojmenování ani nemůže nikdo jiný vymyslet. Viktoriiny vodopády jsou široké 1700 metrů a dosahují výšky 110 metrů. Kaňon za vodopády je místy široký pouze 10-15 metrů, takže vzniká neuvěřitelná vodní tříšť, kterou nelze přirovnat k ničemu jinému, než ke kouři.

Vodní tříšť sahá do výšky 500 metrů a je ji vidět na vzdálenost 80 kilometrů, burácení vody je slyšet 20 kilometrů daleko. Není se ovšem co divit - každou minutu tudy proteče přes 500 milióny litrů vody.

Vodopády objevil v roce 1855 skotský lékař a misionář David Livingstone (1813-1874). Přesněji řečeno - on je neobjevil, místní domorodci je znali odedávna a Livingstona sem pouze přivedli.

První mapu vodopádů vytvořil v roce 1884 český cestovatel dr. Emil Holub (1847-1903).

Zambezi je čtvrtá nejdelší africká řeka, je dlouhá 2700 km a velká část úseku u vodopádů je sevřena mezi skalami, kde se vaří v peřejích. Skály jsou to úctyhodné, jen sejít k vodě, k raftu, je makačka, a to už si představujeme, jak půjdeme po 15 kilometrech sjezdu někde níž zase nahoru. Kormidelník zná řeku dobře a v jednom z ramen řeky dostáváme pořádnou školu povelů a chování. Sjet kousek „White water“ je opravdu adrenalinový zážitek, peřeje mají svá jména a kormidelník nás na všechny upozorní. Pokyny jako nezůstávejte pod raftem, nepanikařte, snažte se ležet na zádech nohama po proudu, jsou uklidňující. Tady jsme otočili 5 raftů z pěti, které jely. 

Taky dobrá informace. A teď přijde Washing machine, za ní Terminator I, pak Terminator II, Double trouble – moc romantická jména peřejí. Cestou jsme se koupali, občas jsme si zařvali a jak jsme předpokládali, nakonec jsme málem nechali plíce na skalách při výstupu od vody.

No a už jen zabalit, dojet na letiště, koupit Amarulu domů a přes Johannesburg a Mnichov zpátky do naší zimy. Zjistili jsme, že to jde, že se dá poznávat Afrika mimo hlavní proud „cestovatelů“ navštěvujících hotely. Že to jde, spát týdny ve stanech, vařit na ohni a cítit a vnímat tu krásu kolem. Pojede příště někdo z vás s námi? 

Další fotografie