Bushman trip

Sossusvlei - duny a Mrtvé údolí

Ráno vstáváme kolem páté a hned jak otevřou bránu parku, vyrážíme – je to 45 kilometrů k Duně 45 (duny se tu číslují právě podle vzdálenosti od brány parku). Je naprostá tma a tak trochu dospáváme v autě. Poušť Namib je nejstarší pouští světa, má největší duny a nejčervenější písek. Je dlouhá 2000 kilometrů a táhne se podél pobřeží Atlantického oceánu, od řeky Oranje až k Angole. Široká je průměrně jen 60 - 80 kilometrů, největší šířka je uprostřed - 150 kilometrů. To je právě oblast Soussusvlei, kde je zároveň nejčervenější. 

Co se týče stáří, odhaduje se na 80 miliónů let. Červená barva je způsobena oxidem želena, který obsahuje zdejší písek. Duny se pohybují přibližně o 10 metrů ročně.
Průměrná výška dun je 260-280 metrů. Nejvyšší dunou v této oblasti, na kterou se dá vylézt, je právě duna 45. Za svítání se jeví z auta jako nevelká hromada. Ten omyl, když se dostanete na úpatí a pustíte se do boje s hlubokým pískem! Místy je sklon příkřejší než 45 stupňů a udýchat stoupání je těžší a těžší. Jen se dostat dost vysoko, sednout si na hranu a vychutnat si východ slunce... Je to neskutečná nádhera.

Cestou dolů jsme opustili hranu duny a pustili se přímo dolů, běželi, padali a plavali pískem.
Pod dunou jsme posnídali a vydali se na další fascinující místo, do údolí Dead Vlei, vzdáleného asi 4 kilometry.
Zdejším dunám se taky říká „hvězdicové duny“, protože při pohledu seshora mají tvar hvězdice. V prohlubních mezi nimi se po deštích tvoří jezírka. Poslední jezírko tady ale bylo spatřeno před 7 lety. O jejich někdejší existenci svědčí pouze bílé plochy mezi dunami. To je také případ Dead Vlei.
Dead Vlei pokrývají seschlé 600 let staré akácie, které původně vyrostly v zeleném údolí. Nová duna ale zavála přístup vody, takže od té doby jsou od vody odříznuty a usychají. Tento obrázek doslova odpovídá svému názvu - Mrtvé údolí. Stromy jsou suché a na to, jak dlouho tu stojí, jsou neskutečně zachovalé. Je tu takové horko, že neshnijí, neztrouchniví a dřevokazný hmyz by tu nepřežil.
Půda je tu pekelně rozpálená a jen Oryx se tváří, že je mu fajn. Ronney nám ukázal plod trnitého keře, který koření velmi hluboko a postupně vytváří ostrovy v poušti a který Oryxům chutná. Bohužel si nepamatuji jeho název. 

Další fotografie