Bushman trip

Chobe – game

Další den ráno je nám poprvé zima, vyrážíme s rozedněním, kolem šesté na game drive a bereme si do otevřeného auta jen košile. Vjíždíme do parku, národní park Chobe byl založen 14. 7. 1960 jako lovecká rezervace, 31. 8. 1967 byl povýšen na první národní park.

Chobe má v tuto chvíli 80-100.000 slonů, což je strašně moc a narušuje to zdejší biotop (ideální by bylo cca 60.000 ks). Sloni jsou přemnožení a stopy jejich činnosti vidíme v podobě zničených stromů takřka všude.

Asi nemá cenu popisovat tu spoustu zvěře a ptáků všude, kam se podíváme. Je to opravdu ráj, park nepotřebuje napajedla, stejnojmenná řeka přináší celoročně dostatek vody. Řeka Chobe se vlévá do Zambezi přibližně 12 kilometrů od města Kasane. Soutok je přímo na rozhraní 4 států - Botswany, Namibie, Zambie a Zimbabwe. Odsud pak pokračuje Zambezi k Viktoriiným vodopádům. Ráno jedeme otevřeným autem a odpoledne až do západu slunce zase lodí. Projíždíme podobnou část parku, jen ho vidíme pokaždé jinak.

Řeka Chobe nevypadá v těchto místech nijak široká. Nenechme se ale mýlit - uprostřed řeky leží ostrov Sedudu, takže my plujeme pouze jedním ramenem.  

Večer se loučíme pomalu s našimi průvodci, ráno nás čeká cesta na Viktoriiny vodopády v Zimbabwe. Bude to posledních 90 kilometrů cesty autem. Ráno společná fotka a vyrážíme. Jen dobře odbočit, rovně Zambie, doprava Zimbabwe. Na hranicích je to komické, počítač sice mají, ale klávesnice slouží jako kryt okénka, za kterým sedí dva úředníci a všechno vypisují ručně. Jeden opíše údaje z pasu, přijme peníze za vstupní víza, posune druhému, ten opět opíše údaje z pasu, nalepí vízum, vystaví doklad s africkou rychlostí a jsme do půl hodiny odbavení.

Zimbabwe

Zimbabwe je původní kolonie Jižní Rhodésie. Země se osamostatnila v roce 1980 a už od počátku měl moc Robert Mugabe - v roce 1980 jako ministerský předseda, od roku 1987 jako prezident. Od té doby vždy vyhrával volby. Zpočátku legálně, později s drobným či větším nátlakem a úpravami.

Mugabe vzal v 90. letech půdu bílým a vyhnal je ze země. Jejich majetek slíbil rozdělit všem, nakonec se ale ocitl pouze v rukou jeho rodiny a stranických kolegů.

Výsledkem je to, že jeden člověk vlastní až 4 farmy, prakticky spravuje ale pouze jednu. Takže se celkově obhospodařuje jen 30% úrodné půdy a země trpí nedostatkem potravin.

V Zimbabwe proběhla hyperinflace, bankovky měly dokonce stanovenou dobu platnosti, většinou do konce roku. Jen papír musí být dražší, přesto mají i vodotisk, stříbrný proužek a další ochranné prvky. Na nejvyšší bankovce, která se nám dostala do rukou, byla uvedena hodnota 50 biliónů dolarů. Dnes je z nich turisticky zajímavý suvenýr, také jsme neodolali a stali se z nás multibilionáři. V současné době se platí alerickým dolarem a jihoafrickým randem a další vývoj země bude lepší snad jedině po Mugabeho smrti. Lidé jsou „zkažení“ korupcí od nejnižších míst. Městský strážník vám ukáže zkratku k hotelu, ale ne zadarmo. Ruku pro úplatek tu natáhne snad úplně každý. Nejsilnějšími kmeny v Zimbabwe jsou Shona a Ndebele. Právě Shonové nám večer předvedli své tradiční zpěvy a tance. Jejich typickými nástroji jsou marimba (což je jakýsi bambusový cimbál) a mbira (vydlabaná tykev, v níž jsou zasazeny kovové plíšky). 

Další fotografie