Bushman trip

Původní myšlenka naší cesty se zrodila vlastně v hlavách členů BUSHMAN klubu. Cestování je náš život, ale většinou cestujeme sami a to nejen ve smyslu nevyužívání cestovek, ale i co do počtu účastníků. Stále častěji se objevovalo volání po tom, abychom s sebou vzali další lidi.

Co s tím, když nejsme cestovka? Dá se to vyřešit? Budeme to umět? Sneseme vedle sebe jiné lidi? Kolik můžeme „naložit“ účastníkům, aby se nám nesložili cestou? Rojila se spousta otázek a jediná možná odpověď byla zkušební cesta vybraných jedinců z našich vlastních řad.

Otázka kam do Afriky byla naprosto jasná – Bušmeni, národní parky plné zvěře, nádherná poušť, řeky plné hrochů, podobný osud jako naše země, hrdí lidé, minimální osídlení – Namibijská republika!!

 

 

Bushman Trip Namibia

 

Trasa z hlavního města na jihozápad do pouště Namib, na severozápadní pobřeží, na severovýchod do Etosha parku, dál na severovýchod do delty Okavanga, Caprivi stripem do Botswany a parku Chobe a ještě dál na východ do Zimbabwe k Viktoriiným vodopádům. Celkem skoro 3 tisíce kilometrů po souši a 30km po vodě.

Přečtěte si o jednotlivých dnech níže. A chcete jet příště s námi? O plánovaných expedicích se informujte na club@bushman.cz nebo zde.

Viktoriiny vodopády a raft na Zambezi

Viktoriiny vodopády a raft na Zambezi

Místní název pro Viktoriiny vodopády je Mosi-oa-Tunya, což v jazyce Makololo znamená „kouř, který hřmí“. Výstižnější pojmenování ani nemůže nikdo jiný vymyslet. Viktoriiny vodopády jsou široké 1700 metrů a dosahují výšky 110 metrů. Kaňon za vodopády je místy široký pouze 10-15 metrů, takže vzniká neuvěřitelná vodní tříšť, kterou nelze přirovnat k ničemu jinému, než ke kouři. celý článek »

Chobe – game

Chobe – game

Další den ráno je nám poprvé zima, vyrážíme s rozedněním, kolem šesté na game drive a bereme si do otevřeného auta jen košile. Vjíždíme do parku, národní park Chobe byl založen 14. 7. 1960 jako lovecká rezervace, 31. 8. 1967 byl povýšen na první národní park. celý článek »

Botswana – Chobe

Botswana – Chobe

Přejíždíme most nad Kavangem, které už tady míří do Boswany a jedeme dál Caprivi stripem k přechodu v Ngomě. Jedeme krajinou plnou vesniček, putujících slonů a stále zelenější trávy. Cestou zastavujeme v Kongola natankovat a k benzince zajíždí zvláštní cyklista, Kanaďan Dave Conroy. Jsem nějakej unavenej, máte cigáro? Jak dlouho jedeš? Afriku? Asi tři roky… Asi mu klidně udělám reklamu: www.tiredofit.ca , je to dobrodruh až hazardér.  celý článek »

Caprivi Strip - Nunda

Caprivi Strip - Nunda

Ráno vstáváme brzy, kluci už mají snídani hotovou a připravujeme se na 600 kilometrů dlouhou cestu do kempu Nunda. První část jedeme ještě parkem, a tak si zase užíváme zvěř kolem nás. Ovšem do chvíle, kdy prorazíme kolo. Můžeme ven? Ne, kdyby to viděli strážci, bylo by fakt zle. Tak kluci opravují, asi mají jako potrava jinou nutriční hodnotu.  celý článek »

Etosha – Halali a Namutoni

Etosha – Halali a Namutoni

"Hele Ronney, co je to za ptáka, vypadá jako nějaký zoborožec. Ne, to je lítací banán ." Jasně, náš řidič je vtipnej a pohotovej chlapík. Je to Zoborožec jihoafrický (Tockus leucomelas) a je tady celkem hojný, měří kolem půl metru, žere semena, hmyz, štíry a v době sucha termity.  celý článek »

Etosha - Okaukuejo

Etosha - Okaukuejo

Po snídani vyrážíme na jeden z nejdelších přejezdů, čeká nás 563 kilometrů vedrem do Národního parku Etosha. Cestou na severovýchod začíná přibývat vegetace, objevuje se tráva a vyšší stromy. Cestou nás potká první zničená pneumatika, oběd v Omaruru, který zpestří skupinka scinků obývajících starý strom. Stádečko antilop Kudu nám ukáže, že i pro ně ploty nic neznamenají, další cestu lemují spousty termitišť.  celý článek »

Walvis Bay a Swakopmund

Walvis Bay a Swakopmund

Ráno vyrážíme na další cestu na severozápad s cílem ve 265 kilometrů vzdáleném Swakopmundu. Cestou potkáváme první menší stáda zeber, oryxů, springboků, pár pštrosů a najednou brzda – jdeme si dát Amarulu a oslavit tak překročení Obratníku Kozoroha. Cesty se zatím klikatí v kaňonech, a když už potkáme auto, většinou to stojí za fotku.  celý článek »

Solitaire – oáza v poušti

Solitaire – oáza v poušti

Písky pouště Namib jsou ohraničeny pohořím Naukluft. Vydáváme se tedy na 147 kilometrů klikatých kamenitých a prašných cest. Pohoří Naukluft dosahuje výšky 1000 metrů a je proslavené svými tufovými formacemi, které společně s dunami Sossusvlei tvoří národní park Namib - Naukluft. celý článek »

Sossusvlei - duny a Mrtvé údolí

Sossusvlei - duny a Mrtvé údolí

Ráno vstáváme kolem páté a hned jak otevřou bránu parku, vyrážíme – je to 45 kilometrů k Duně 45 (duny se tu číslují právě podle vzdálenosti od brány parku). Je naprostá tma a tak trochu dospáváme v autě. Poušť Namib je nejstarší pouští světa, má největší duny a nejčervenější písek. Je dlouhá 2000 kilometrů a táhne se podél pobřeží Atlantického oceánu, od řeky Oranje až k Angole. Široká je průměrně jen 60 - 80 kilometrů, největší šířka je uprostřed - 150 kilometrů. To je právě oblast Soussusvlei, kde je zároveň nejčervenější.  celý článek »

Sesriem – setkání s pouští

Sesriem – setkání s pouští

Putování pokračuje. Ronney nám představil druhého řidiče a kuchaře, postavou kuchaře nezapře… Nicméně Shane je stejně usměvavý a v pohodě jako Ronney, svojí zemi mají evidentně oba moc rádi a ochotně odpovídají na spousty otázek od politiky, školství, zdravotnictví, až po historii, vztahy k bývalým kolonistům, hovoří o běžných poměrech mezi lidmi a také ví spoustu věcí o přírodě a místních přírodních zvláštnostech. celý článek »

Windhoek a poslední noc v posteli

Windhoek a poslední noc v posteli

Tajemství překrásné Namibie odhalila expedice BUSHMAN, která se před pár dny z cesty do této africké země vrátila. Výprava projela různé kouty země a poznávala především národní parky plné zvěře, půvaby zdejší krajiny a užila si i spoustu zábavy. O zážitcích BUSHMAN výpravy si nyní můžete přečíst i vy, v několika dílech cestovatelského deníku.   celý článek »